• 1

  • 2

  • 3

  • 4

  • 000

آتلیه

بادکنک آرایی

کیک تولد

گالری لوازم پارتی

  • یک
  • دو
  • سه
  • چهار
  • پنج

لوازم جشن تولد

لوازم جشن تولد
لوازم جشن تولد
شمع عددى شمع هپى شمع شعله رنگى شمع ماكارانى شمع هپى ساده شمع هپى اكيليلى شمع فانتزى شمع انگريبرد شمع باب اسفنجى شمع توپ شمع پيچ شمع جادويى فشفشه دستى فشفشه روى كيك آبشار مشعل لانچر بالن آرزوها آبشار سرد نقاب عروسكى نقاب ترسناك نقاب حيوانات ماسك صورت بال فرشته بال پروانه بال زنبورى بال كفشدوز...

جشن هالووین از کجا آمده ؟

می‌گویند ریشه برگزاری این جشن به سال‌ها پیش شاید بیش از دو هزار سال پیش باز می‌گردد. زمانی که ساکنان نخستین جزیره بریتانیا(سلتی‌ها) درسی ویکم اکتبرجشنی را برپامیکردند تا یادی از ارواح درگذشتگان بکنند. همگی دور هم جمع می‌شدند، آتش می‌افروختند، قربانی می‌کردند و غذای خود را با دیگران تقسیم می‌کردند.

آنان باورداشتند که دراین شب راهی میان دوجهان گشوده میشودوخدای جهان مردگان هم‌راه با ارواح، اجنه و دیوها به روی زمین می‌آید. بنابراین دراین شب لباس‌هایی ازپوست حیوانات می‌پوشیدند و سر آن‌ها را هم مانند کلاه خودی بر سر می‌گذاشتند تا از ارواح خبیث پنهان شوند و با کوبیدن بر طبل و اشیایی مانند دیگ و بشقاب‌های فلزی، صداهایی ایجاد می‌کردند تا اجنه و دیوها را فراری دهند و در این میان راهبان آتشی می افروختند و قربانی می‌کردند تا ارواح را آرام کنند.

هالووین» ( (Halloween از ترکیب دو کلمه Hallow مقدس و E’en که همان Evening به لهجه ایرلندی است، به معنای سرشب، تشکیل شده وآداب آن بیشتراز ایرلندو اسکاتلندبه سایرکشورها آمده است.

رنگهای نارنجی وسیاه، که در این جشن به کار می‌رود، نمادی از رنگ آتش راهبان در آسمان تیره شب است. هم‌چنین پوشیدن لباس‌های عجیب و غریب و ترسناک به شکل جادو گران و اهریمن نمادی از پوشیدن پوست حیوانات در گذشته است.
اما فکر می‌کنید ماجرای این کدو تنبل ترسناک با دو چشم آتشین چیست؟

داستان جک فانوسی (Jack-o”lantern) یا کدوهای نارنجی رنگی که به اشکال مختلف بریده می‌شوند و با شمعی در داخلشان، به عنوان فانوس‌های شب هالووین در همه‌جا دیده می‌شوند نیز ریشه در فرهنگ «سلتی» دارد.

می‌گویند روح مردی به نام «جک» را پس از مرگ به بهشت و جهنم راه ندادند و او محکوم شد تا پس از مرگ دردنیا سرگردان باشد. او فانوسی را با شلغم یا ترب درست کرد و در دست گرفت تا در زمین سفر کند و پس از آن به جک فانوسی معروف شد. هرچند که هنوز هم در ایرلند و اسکاتلند این فانوس‌ها از ترب ساخته می‌شود اماگفته می‌شود مهاجران ایرلندی، پس ازرسیدن به آمریکا، کدو رابرای این منظور انتخاب کردند و پس از مدتی، کدو تنبل‌های بزرگ و زیبا جای ترب را گرفت.

ازآنجا که این جشن به روح درگذشتگان اختصاص دارد، مردم دراین روز خانه‌های خود را با انواع صورتک، سنگ قبر، اسکلت مصنوعی و مواردی از این قبیل تزیین می‌کنند.

بالماسکه (به فرانسوی: Bal masqué) نوعی مراسم جشن است که در آن مدعوین با لباس مبدل و نقاب در آن شرکت می‌کنند. از ویژگی‌های جشن بالماسکه شناخته نشدن افراد شرکت کننده در آن است.

میهمانی‌ها و مراسم بالماسکه، دارای اصالتی تاریخی در قاره اروپا است و ریشه‌های آن به سده‌های میانه بر می‌گردد. متاسفانه مدتی است در بعضی جاهای ایران که معمولا خوشی زیر دلشان زده از این مراسم دیده شود.
از بالماسکه گاهی در رواج مراسم جنسی ازاد هم استفاده میشود و اعتقاد دارند بدون اینکه کسی شناخته شود فقط روی مسئله جنسی تمرکز کند و شریک جنسی خود را نشناسد . بدین صورت که همه با ماسک حاضر میشوند و .... البته نه در همه جا

مراسم هالووین

در مورد تاریخچه هالووین، باید بگوییم که ابتدا از مراسم مذهبی سلتیک و ایرلند شروع شد که امروزه به مراسمی غیرمذهبی تبدیل شده است. سلتیک های قدیم اعتقاد داشتند که مرز بین این دنیا و دنیای دیگر بسیار باریک است، پس اجازه می‌دادند که ارواح بی‌آزار در رفت و آمد باشند و به همین مناسبت، از لباسها و ماسک‌های گوناگون استفاده می کردند. در اسکاتلند نقش ارواح را مردان جوان با پوشیدن لباسهای سفید با ماسک و یا صورتهای سیاه شده، برعهده داشتند.

کلمه هالووین اولین بار در قرن 16 میلادی استفاده شد. این در آغاز"همه روزهای مقدس" یا “All Hallows Day” بود و بتدریج در قرن بیستم به" Halloween "تبدیل شد. این مراسم هر ساله گسترش بیشتری می‌یابد و علاوه بر اروپا، آمریکا و کانادا، در آمریکای جنوبی و ژاپن هم طرفداران زیادی دارد. (اولین بار در کانادا به سال 1927 در آلبرتا برگزار شد.) پوشیدن لباسهای غالبا ترسناک مثل "دراکولا"، "فرانکشتین"، "مومیایی" و ... و استفاده از "کدو تنبل‌ها با شمع روشن درونشان"، "تزئین خانه ها و فضای اطرافشان با عوامل ترسناک" و ...، رواج دارد.

سیاه و نارنجی رنگهای سنتی هالووینند و در کنارش، "مراسم آتش بازی" هم مرسوم است، انواع شیرینی ها و آب نبات ها سرو می شود، مانند : "بارمبرک ایرلندی"، "کیک سیب"، "شیرینی ذرت" و ... و برای بچه ها مراسمی، موسوم به " Trick – Or – Treating " وجود دارد (چیزی شبیه مراسم ملاقه زنی چهارشنبه سوری خودمان) که بچه ها خانه به خانه رفته و درخواست مقداری شیرینی و آب نبات یا پول می کنند.

طبق سنتی دیرین، در شب هالووین دختران جوان مجرد، در اتاقی تاریک به آینه نگاه می کنند و امیدوارند که چهره شوهر آینده یشان را در آن ببینند!

طبق افسانه‌ای که در رابطه با کدو تنبل موجود در مراسم هالووین درآمریکا رواج دارد، مردی کشاورز که در مزرعه کدو زندگی می‌کرده در اثر رعد و برق سرش سوخته و از بین می‌رود و بجای آن روی گردنش کدو می‌گذارد!

magic